7

Oświetlenie – 6 prostych sposobów

Badania potwierdzają, że ciemne i słabo oświetlone pomieszczenia w domu negatywnie wpływają na psychiczny i emocjonalny stan człowieka. Spada nam poziom endorfin, opuszcza nas energia i mamy ochotę natychmiast iść spać. Zastanawiacie się więc pewnie, co można zrobić, aby stała się światłość i pokój zyskał nowy, słoneczny i przytulny wymiar? Mamy dla Was kilka niezawodnych porad!

Remont = eksperyment!

Wiadomo, że najlepiej jest po prostu wyremontować dane pomieszczenie, ponieważ na fazie projektu od zera, możemy zaplanować wszystko jeszcze raz – umeblowanie, oświetlenie i dekoracje. Jeśli więc mamy taką możliwość, polecamy przyjrzeć się całej palecie jasnych barw, jakie proponują nam nie tylko producenci farb, ale i podłóg – one również mogą być rozświetlające! Oczywiście nie wszystko musi być po prostu białe (chociaż biel jest dobra na wszystko – to jednak temat na osobny wpis!). Do wyboru mamy gamę pasteli, szarości, beży… A również kontrastujących energetycznych żółci czy zieleni.

Przede wszystkim jednak – trzeba być odważnym! Eksperymentujmy :)

Okna na światło

Jeśli nie ma szans na remont w najbliższym czasie – skorzystajmy z tego, co mamy! Na początek – okna. Jeśli w danym pomieszczeniu okna wychodzą na północ, a w dodatku widok przysłaniają nam drzewa lub inne budynki, zrezygnujmy ze stawiania obok dużych, ciężkich i ciemnych mebli, ponieważ wówczas na pewno nie poprawimy naszej sytuacji! Lepiej, żeby przy oknie nie stało nic (można nawet zrezygnować ze ściennych dekoracji). Co więcej – w miarę możliwości zrezygnujmy z zasłon! Jeśli jednak jest to nierealna wizja, to ciężki materiał zamieńmy na zwiewny tiul i lekkie jedwabne zasłonki.

Meblowy zamęt  

Zasada jest prosta – im mniej, tym więcej… światła :) Zrezygnujcie z dużych i ciemnych mebli, które tworzą ponury nastrój. Jeśli nasz pokój ma ciemne ściany, dobrze sprawdzą się meble z połyskującą powierzchnią – odbite od niej światło wizualnie rozświetli pomieszczenie.

Najlepszą opcją materiałową jest szkło. Szklany stół, plastikowe krzesła i szafki ze szklanymi drzwiczkami mogą zdziałać cuda!

Lustrzane rozświetlenie

Lustra potrafią być doskonałym narzędziem nie tylko przy optycznym powiększaniu wnętrza, ale również przy jego rozświetlaniu! Najlepiej jest powiesić duże lustro naprzeciwko okna – dzięki temu zyskamy jego odbicie, które będzie naszym drugim oknem :) Inną ciekawą opcję jest umieszczenie lustra naprzeciwko jasnej ściany – efekt będzie porównywalny.

A w dodatku…

Dobór dodatków to kwestia gustu, jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ich ciężkością. Lekkie poduszki i zasłony zamiast grubych, ciemnych dywanów wysoce wskazane!

  1.    Lampy, lampy <3

Na koniec oczywista oczywistość, czyli dobór sztucznego oświetlenia! Jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na rozświetlenie nawet najciemniejszego pokoju na świecie :) Żyrandole, reflektorki, lampy sufitowe i podłogowe, kinkiety… Każda z tych lamp umożliwi rozproszenie światła po całym pomieszczeniu, które automatycznie nabierze ciepłego charakteru. Pamiętajmy też o świetle punktowym, które pomoże oświetlić półki, skosy lub schody.

Jeśli uważacie, że powinniśmy coś dodać do naszej sprytnej listy, nie wahajcie się zostawić komentarza! Czekamy na Wasze pomysły!

3 comments on “Oświetlenie – 6 prostych sposobówAdd yours →

  1. No i to jest ten moment, w którym po przeczytaniu wpisu mam świadomośc, że wzbogaciłem sie o jakąś wiedzę. Teraz światło rozprzestrzeni się u mnie na cały pokój. :)

  2. Świetny tekst dzięki któremu można dowiedzieć się wiele przydatnych rzeczy. Mam nadzieję że kolejne wpisy będą na tym samym poziomie. Pozdrawiam i powodzenia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>