design kitchen

Styl skandynawski pod lupą

Prostota kontra sztuka aranżacji

Pierwsze skojarzenia pojawiające się ze słowem Skandynawia, bądź styl skandynawski skupiają się zapewne wokół jasnych, prostych aranżacji, wzbogaconych nie tylko o elementy kształtujące wnętrze m.in. ściany wykończone boazerią czy też drewniana podłoga, ale przede wszystkim wokół elementów bliskich pasjonatom oświetlenia, jakimi są lampy. Ile ludzi tyle pomysłów i marzeń, aby choć odrobiną tej świeżości obdarować nasze wnętrze. Nie rezygnujmy, więc z marzeń, które prawdę mówiąc są na wyciągnięcie ręki. Dobierając odpowiednie umeblowanie, kolorystykę i oświetlenie staniemy się prekursorami stylu skandynawskiego w naszym mieszkaniu.

Aranżacja stylu skandynawskiego jest o tyle prosta, iż nie ma znaczenia, z jakim pomieszczenie mamy do czynienia. Salon, kuchnia czy jadalnia-wszystkie z tych pomieszczeń wymagają niewielkiego nakładu, a efekt możemy być naprawdę wspaniały. Wielu z nas może stawać przed dylematem jak pomimo prostoty i jasności barw, styl ten nie jest nudny i bezbarwny, a wręcz przeciwnie zyskuje na uznaniu nie tylko projektantów i architektów. Słowem klucz, będącym jednocześnie odpowiedzią na nurtujące nas pytanie to prostota, która w kontekście opisywanego stylu jest wyznacznikiem jego piękna. Styl ten odrzuca wszystko, co zbędne, chroniąc przede wszystkim to, co praktyczne i funkcjonalne. Nie ma tu miejsca na przerost formy nad treścią- równowaga- to kolejna z jego domen.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Jak zapewne pamiętamy z lekcji geografii region Skandynawii charakteryzuje się długimi, zimowymi wieczorami, nic, więc dziwnego, że aspekt oświetlenia oraz doboru kolorystyki mebli i ścian odgrywa tak istotną rolę. Światło dzienne wspaniale współgra z jasnością barw jednak nie jest na tyle wystarczające, aby oświetlić wnętrze. Należy, więc posiłkować się oświetleniem sztucznym będącym jednym z dominujących elementów w architekturze skandynawskiej. Również nasze cztery kąty, mimo, iż znacznie częściej oświetlone światłem naturalnym wymagają asekuracji ze strony lamp wiszących, kinkietów, plafonów czy tez lamp biurkowych tworzących przytulną scenerię. W stylu skandynawskim jasność barw może gościć nie tylko na ścianach czy umeblowaniu, ale również w tak drobnym, ale jakże ważnym elemencie sztucznego oświetlenia, jakim jest barwa światła. Mając na uwadze wcześniej wspomnianą prostotę wybierajmy do naszych punktów świetlnych żarówki o barwie ciepłej bieli, dzięki temu połączeniu osiągniemy harmonię, a nasz dom nabierze wyjątkowego stylu.

Natura & Kolor

Nie jest również tajemnicą, że styl skandynawski stawia na to, co naturalne. Mowa oczywiście o kolejnym dominującym elemencie, jakim jest drewno. Zwróćmy uwagę na fakt, iż element ten nie gości wyłącznie w meblach, ale również w oświetleniu czy detalach w postaci obrazów. Obok drewna pojawiają się m.in. skóra, bawełna oraz elementy szklane. Możliwości jest naprawdę wiele począwszy od lamp z drewnianymi ramionami skończywszy na klasycznych lampach, których klosz wykończony jest tkaniną. Wszystko to nada naszym wnętrzom przytulny i ciepły charakter. Kolory wykorzystywane w stylu skandynawskim to przede wszystkim biel, błękit oraz odcienie pastelowe. Delikatne, jasne struktury odbiją światło, przez co nasze wnętrze sprawi wrażenie bardziej przestronnego.

Oto kilka naszych lamp będących doskonałą alternatywą oświetleniową do zaaranżowania wnętrza w stylu skandynawskim :)

skandynawski

0 comments on “Styl skandynawski pod lupąAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>